Dlaczego MAZUR?
Mazowszanie (Mazurzy właściwi) – plemię słowiańskie zaliczane do grupy Słowian zachodnich, zamieszkujące niegdyś Mazowsze nad środkową Wisłą. Nazwa ta nadal stosowana jest na określenie mieszkańców Mazowsza, obecnie głównie kojarzonego z województwem mazowieckim. Mieszkańcem Mazowsza jest Mazur a nie Mazowszanin . Błąd wynikł z potrzeby nazwania (po 1945 r.) mieszkańców nowo powstałych Mazur (Prusów) w 1945 po raz pierwszy wcielonych do Polski.
Mazur to klub z wielkimi tradycjami. Dawniej skupiający różne sekcje sportowe, obecnie jedynie Sekcję Piłki Nożnej. Powstanie klubu datowane jest na rok 1942. Stanowi to swoisty ewenement w skali kraju. Mimo wojny bowiem tutejsi piłkarze grali "w podziemiu", ryzykując więzieniem. I w samym środku wojny w roku 1942 powołano do życia Amatorski Klub Sportowy AKS-42 Karczew, który później przyjął nazwę Mazur. Najtragiczniejszym faktem u zarania jego historii były aresztowania zorganizowane przez Niemców w Karczewie w 1943r. po meczu AKS-42 Karczew - Fala Grochów Warszawa.
Zaraz po wojnie klub z Karczewa wznowił rozgrywki ligowe i stopniowo piął się w hierarchii ligowej z Klasy B do III Ligi. III liga to najwyższy szczebel w hierarchii ligowej, na którym grał dotąd Mazur Karczew. Miało to miejsce w latach: 1957-1962/63, 1969/70, a ostatnio 1996/97-1997/98. W 1959 roku nasz klub zajął najwyższe w historii 4 miejsce w 3-iej lidze.
O Mazurze Polska usłyszała jednakże przede wszystkim z okazji innych rozgrywek piłkarskich - rozgrywek Pucharu Polski. W roku 1963 piłkarze wypłynęli na krajową arenę, zostawiając w polu pokonanych takie zespoły jak: Lubliniankę, Karkonosze Jelenia Góra, a przede wszystkim I-ligowy Ruch Chorzów! Dzięki zwycięstwu nad chorzowianami 1-0, Mazur dotarł do 1/8 Finału Pucharu Polski. W roku 1970 był bliski powtórzenia tego sukcesu. Jednakże po zwycięstwie nad Cracovią, w 1/16 Finału przegrał po dogrywce z I-ligową Stalą Rzeszów.
Obecnie klub bierze udział w rozgrywkach IV ligi. Karczew wychował wielu doświadczonych piłkarzy, grających później z powodzeniem w ekstraklasie. Pierwsi z brzegu to: Władysław Grotyński, Antoni Trzaskowski, którzy dostąpili także zaszczytu gry w barwach narodowych. Ostatnio mistrzostwo Polski z Polonią Warszawa wywalczył Jacek Dąbrowski (2000 rok).
W karczewskim klubie od zawsze stawiano na pracę z młodzieżą. Obecnie w praktycznie wszystkich grupach wiekowych, począwszy od rocznika 2005 Mazur posiada drużyny piłkarskie.
Nazwy archiwalne:
1924 Karczewianka i Kolejka Karczew (w rozgrywkach amatorskich)
1942 Amatorski Klub Sportowy AKS-42 Karczew
1946 Karczewski Klub Sportowy (KKS) Karczew
1949 Ludowy Zespół Sportowy (LZS) Karczew
20.III.1955 LZS MAZUR Karczew
I.1957 Ludowy Klub Sportowy (LKS) MAZUR Karczew